Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nalézt život? Nelpět na něm.

7. 09. 2017 8:00:07
Celý život se učíme a pokud nejsme omezení, poznáváme více a více svoji pošetilost a omezenost.Iv dnešním evangelijním oddíle máme zachyceno,naprosté neporozumění...

Kázání na 3. 9. 2017

Biblická čtení: Jeremjáš 20, 7 - 9; Římanům 12, 9 - 21; Matouš 16, 21 - 27

Celý život se učíme a pokud nejsme omezení, poznáváme více a více svoji pošetilost a omezenost. Iv dnešním evangelijním oddíle máme zachyceno, jak po vrcholné výpovědi o tom, že po Petrově vyznání, že Ježíš je Boží zachránce vyjde najevo naprosté neporozumění. Ježíš chválí Petrovo vyznání. Označuje jej za skálu, pevný základ. No tak to je úžasné, říkají si asi učedníci. A těší se na světlé zítřky po Ježíšově boku. Ale co to, Ježíš najednou mluví o utrpení, smrti. Asi nějaká chvilková indispozice? A tak ho Petr nabádá k pozitivnímu myšlení. A Ježíš Petrovi ukáže, že je ale úplně mimo. Petr, kterého dříve Ježíš nazve skálou, je najednou nazván satanem, protivníkem. Jeho myšlení je úplně protikladné Božímu - tedy skutečné realitě. Tak tomu bývá, že v životě musíme být vyvedeni z mylných představ,

To Petrovo počínání je z lidského hlediska naprosto pochopitelné. Komu by se chtělo trpět. Je normální snažit se vyhnout problémům, konfliktům, křivdám. To nemáme zapotřebí, říkáme si. A začneme dělat něco jiného, přestaneme se s někým stýkat.

Ovšem je to tak, že kdo se snaží opravdu smysluplně žít, nebýt pokrytecký, ten se utrpení nevyhne. Někdy je to tak, že ten, kdo se snaží žít bez toho, aby byl agresivní vulgární, ctí závazky, buduje vztahy, snaží se o spravedlnost a pravdivost prostě narazí. Narazí už i bez toho, že by se snažilo kárat. Narazí prostě proto, že už samotným svým bytím nastavuje zrcadlo, zneklidňuje a usvědčuje svět kolem sebe ze zvrácenosti.

A tak tomu bylo i u Ježíše. Ježíš už jenom tím, jak žil, s kým se stýkal, provokoval. Nastavoval zrcadlo lidem, pro které náboženství bylo prostředkem naplnění vlastních ambic, vlastnictví pravdy, příležitostí k povyšování se nad druhé. A když se k tomu přidalo i jeho kázání, ve kterém usvědčoval tehdejší náboženské autority z hříchu, bylo nasnadě, jak to s ním dopadne. Celé dějiny se ti, kteří se rozhodnou opravdu následovat evangelium setkávají s pronásledováním od těch, pro které se náboženství stalo prostředkem k naplňování vlastního sobectví. Jsou podobni proroku Jeremjášovi z dnešního prvního, starozákonního čtení. Hospodin ho přemluvil, zdolal. Jeremjáš si stěžuje na to, co mu přináší prorocká služba. Říká si sice, že už nebude v Hospodinově jméně mluvit. Ovšem Hospodinovo slovo je v jeho srdci jako hořící oheň. Tak tomu bývá s lidmi, kteří se setkají s Hospodinem samotným. I když to člověka stojí mnohé, je svědkem Hospodinovým. Jak praví Pavel: „ Běda mi kdybych nekázal.“ Bůh nás ovšem v utrpení neopouští. Doprovází nás a učí věci, které bychom se jinak, než skrze utrpení, bolest a ztráty nenaučili.

Pokud by člověk totiž Boha zapíral, žil by si jak chtěl, i když by se k Bohu vnějšně hlásil, mohlo by se mu stát to, o čem mluví Ježíš v další části evangelia. Mohl by ztratit život. Může se stát, že na konci svého života člověk zjistí, že se pro chvilkové pohodlí, pomíjející rozkoš se vydal na cestu, která vede ke konečnému zjištění, že život byl žit nadarmo. Člověk může zjistit, že dosáhl svých vytčených cílů, nahromadil spoustu majetku. Ovšem přesto cítí prázdnotu a samotu. Může se totiž stát, že v honbě za prestiží, uznáním, úspěchem a majetkem člověk přijde o zdraví, vztahy. Zůstanou po něm zmařené lidské osudy. A přijde pozdní zjištění, bez čeho všeho se bylo možné obejít.

Naopak, když člověk ztratí svůj život pro Boha zjeveného v Kristu, dá mu ho k dispozici, člověk nalezne pravý život. Jak? V tom, že pozná, otevřou se mu oči pro vnímání všeho toho, co máme už od počátku. Vnímání pro samotný nevýslovně krásný dar života. Bůh nám dává poznat, co je opravdu důležité. Můžeme poznat, že jsme přijímáni a milováni takový jací jsme a v tomto prostoru bezpečí můžeme přijmout sami sebe se svými nedostatky. A tak je nám umožněno přijmout i lidi kolem nás, kteří nikdy nebudou podle našich představ. Získáme tím ten důležitý odstup k tomu, abychom podle rady apoštola Pavla neodpláceli. Naopak poznání toho, že lidé svojí agresí dávají najevo vlastní zranění je počátkem procesu přijetí a odpuštění. Tím, že nebereme věci osobně, prokážeme dobra navzdory agresi můžeme ty, kteří nás napadají odzbrojit, přivést k zamyšlení a snad i k tomu, že se v životě vydají jiným směrem.

Ztratit svůj život pro Boha znamená nelpět sám na sobě, přijímat život takový jaký je, žít opravdu v realitě, což je nejdůležitější předpoklad pro vnitřní svobodu a skutečný pokoj. Jak říká marek Eben - všichni jsme vlastně nesnesitelní.

Amen

Autor: Marek Ryšánek | čtvrtek 7.9.2017 8:00 | karma článku: 5.79 | přečteno: 184x

Další články blogera

Marek Ryšánek

Než začnete kritizovat...jak si být vzájemně oporou

když se setkávám s lidmi, kteří nemají zkušenosti s křesťanstvím, snažím se jim přiblížit funkci církve obrazem o rodině. Říkám jim, že církev může být taková svého druhu větší rodina, kde jedni druhých břemena nesou.

21.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 160 | Diskuse

Marek Ryšánek

Co je v našem životě skálou?

dnešní evangelijní oddíl představuje jakýsi vrchol, zlom v celé stavbě evangelia podle Matouše. V předchozích oddílech je možno číst o Ježíšových činech, zázracích, které byly znameními naznačujícími, že v Ježíši koná Bůh.

4.9.2017 v 22:14 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 124 | Diskuse

Marek Ryšánek

Jak se zbavit posedlosti?

jsou v dnešní době lidé posedlí? Nevyznám se v posedlostech zlými duchy. Jedno však vím. Posedlostí závistí, nenávistí, strachem, lpěním úspěchem je mnoho.

21.8.2017 v 13:54 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 233 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Lucie Menclíková

Jak se mě ten nahoře snažil uplatit

Druhej den ráno naštěstí vůbec nevim, kde mi hlava stojí, zaspala jsem, a tak chvíli zmateně pobíhám po baráku, bleskurychle na sebe házim oblečení a sedám na kolo. Čeká mě pracovní pohovor.

25.9.2017 v 7:30 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 359 | Diskuse

Marcela Valouchová

Utopie

Jel po rovné nové silnici. Na tmavém asfaltu bylo namalováno bílé značení. Ten kontrast ještě podtrhoval novotu silnice. Vyjel na polní cestu a zastavil. Pomalu vystoupil z auta.

25.9.2017 v 7:20 | Karma článku: 3.20 | Přečteno: 125 | Diskuse

Josef Němec

Konečná

Návrat na místo, které si každý musí prostě zamilovat. Zapadlá vesnička Three Pines v kanadských horách ožívá díky L. Pennyové již popáté, pro české čtenáře tak není žádnou neznámou. Naopak našla si své fanoušky, které umí potěšit

24.9.2017 v 20:53 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 206 | Diskuse

Martina Mičková

Děti lze naučit bylinky i zábavně

„Pojď se podívat, víš, co je to za bylinku?“ Názorný způsob je jistě v pořádku, ale formou pohádky si děti pamatují léčivky i jejich účinky ještě lépe.

24.9.2017 v 6:52 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 158 |

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny XIII.

Chvíle, kdy všechna slova jsou marná a nezbývá, než srovnat si účty ručně. Kdo s koho. Miloš versus Erik...

23.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 378 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 7.39 Průměrná čtenost 293

Tak trochu jiný farář, který se snaží dávat formám obsah, hledat cestu k smysluplnému životu.

Otec 5 dětí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.