Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zázraky skrze modlitbu?

14. 11. 2017 15:59:08
Kdysi jsem se díval na film, kde se dnešní evangelijní příběh o prokletí fíkovníku dával za příklad tohoto, jak byl Ježíš krutý a jak je tudíž i samo křesťanství škodlivé.

Kázání na 22. 10. 2017

Biblická čtení: Izajáš 45, 1 -6, 1 Tesalonickým 1, 1 - 10; Matouš 21, 14 - 22

Biblická čtení je možno si přečíst zde: www.biblenet.cz

Kdysi jsem se díval na film, kde se dnešní evangelijní příběh o prokletí fíkovníku dával za příklad tohoto, jak byl Ježíš krutý a jak je tudíž i samo křesťanství škodlivé. Jak máme rozumět tomu, když najednou vidíme laskavého milosrdného Ježíše, jak způsobí smrt něčeho tak krásného a užitečného, jako je strom, který by mohl nést ovoce.

Potom ještě čteme na první pohled naprosto nereálné zaslíbení o tom, že budeme mít moc poručit horám, aby se vrhli do moře. Když se budeme modlit a nebudeme pochybovat, dostaneme prý vše, o co budeme v modlitbě prosit. Lidé se modlí za různé věci. Nedá se říci, že by je vždy dostávali. Jsou i skupiny křesťanů, které tvrdí, že Bůh nám chce poskytnout vše, co chceme, bohatství, zdraví. To, že to nemáme a nedostáváme je prý důsledek naší nevěry, našich pochybností. Tak takhle to určitě není.

Na jiném místě evangelia Ježíš mluví o tom, že ty modlitby, které Bůh plní, se týkají modliteb v Ježíšově jménu. A jméno v Bibli, to je program. Ježíšovo jméno znamená: Hospodin je spása. Spása, to je záchrana života v jeho smysluplnosti. Prvním přikázáním a cílem toho, proč Ježíš působil a cílem naší celé zbožnosti, to co vede k smysluplnému životu, je láska. A dostáváme se úplně někam jinam. Zaslíbení o plnění modliteb se tedy netýkají našich tužeb, sklonů, či chtíčů. Týkají se toho, co opravdu potřebujeme životu, tedy vztahů. Jde o vztahy k lidem, našim blízkým, lidem v našem okolí, k věcem, které naplňují náš život. A tady platí, že to, co nám může připadat jako hora, se kterou se nedá pohnout, může být odstraněno, rozpustit se jako v moři. Modlitba dává člověku jiný pohled na situaci, ve které žije, působí změnu smýšlení. Někdy můžeme prožít Boží působení v setkáních, zdánlivých náhodách, událostech, které se najednou stanou a skrze ně se podaří vyřešit něco, s čím si nevíme vůbec rady.

Je důležité, co v této souvislosti dodává Ježíš v podání Markova evangelia: „A kdykoli povstáváte k modlitbě, odpouštějte, co proti druhým máte, aby i váš Otec, který je v nebesích, vám odpustil vaše přestoupení.“ Neodpuštění, vracení se ke starým křivdám, setrvání v minulosti, kdy znova prožíváme staré křivdy a příkoří, to může být onou horou, se kterou jinak nemůžeme hnout. Je to taková zátka, která nám brání v tom, aby ten uzdravující proud Boží lásky mohl proudit do našich životů a ukázal nám jiný, smysluplný pohled na vše, co prožíváme. Další takovou horou může být také strach z budoucnosti.

Co s tím uschlým fíkovníkem? V Markově evangeliu také máme zmínku o tom, že když Ježíš přišel k fíkovníku, nebyl právě čas fíků. Přesto na něm Ježíš hledal plody. To je vzkaz pro nás. Ovocem je tu míněno ovoce Ducha svatého: láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, tichost a sebeovládání. My nemáme nést ovoce jen, když se nám chce, nebo když je k tomu z běžného lidského hlediska vhodná doba. Ne. Pro nás to má platit stále. A to ne proto, že je nám to přikázáno. Je to proto, že je to v našem nejvlastnějším zájmu. A právě tehdy, kdy nás něco štve, prožíváme utrpení, kdy se nám do toho nejmíň chce, právě tehdy je to nejvíc nutné. A jiný, ale s tím související výklad onoho prokletí neplodného fíkovníku je to, že nám Bůh v modlitbě může dát sílu a moudrost ze svého života odstranit to, co nám toto ovoce brání nést, vše neplodné a zbytečné.

Dnes jsme také četli o tom, že farizeové a zákoníci se zlobili, když slyšeli děti provolávat chválu Ježíši. Bylo to po té, co Ježíš uzdravil slepé a chromé. A tak v té dětské důvěře přicházejme k Bohu, který pro nás přijal tu Ježíšovu vlídnou tvář. Řekněme mu, že i my jsme slepí a chromí -nevidíme, co máme vidět a kulháme životem zraněni tím, co se nám stalo. Potom se může naplnit ono zaslíbení z knihy Izajáš o rozražení bronzových vrat, zlomení železných závor. Můžeme nalézt poklady, skryté v temnotě závisti, nenávisti, mocichtivosti, která ovládá tento svět. Poznáme, jak zaslibuje Izajáš, že Hospodin, který nás zná jménem, je náš Bůh, bližší nám, než mi sami sobě a že vše ostatní je pomíjející.

Amen

Autor: Marek Ryšánek | úterý 14.11.2017 15:59 | karma článku: 7.24 | přečteno: 238x

Další články blogera

Marek Ryšánek

Aby nebylo pozdě.

Dnešní evangelijní podobenství nás již uvádí do tématiky, o které pojednávají oddíly tradičně čtené a vykládané na konci církevního roku. Mluví se v nich o konci našeho pozemského času, posledním soudu.

23.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 218 | Diskuse

Marek Ryšánek

Sláva a uznání?

komu by se nelíbilo být ctěn, být známý a populární. To je přirozená lidská potřeba. Každému z nás dělá dobře, když je u lidí v úctě. Je v pořádku, když je to důsledek toho, že něco smysluplného vykonal,

19.11.2017 v 17:20 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 149 | Diskuse

Marek Ryšánek

K památce zesnulých.

V dnešním evangelijním oddíle nám Ježíš zaslibuje, že ten, kdo slyší jeho slovo a věří Bohu, který jej poslal, má život věčný, nepodléhá soudu, přešel ze smrti do života. To jsou krásná zaslíbení. Věčný život, soud.

16.11.2017 v 6:12 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 158 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Iva Marková

Anežka a Jan

Anežka a Honzík, mladí manželé, jsou spolu pět let - skromní a nenároční, šťastní sami se sebou i s ostatními kolem sebe. Postavili si domek, dva malí caparti kolem nich...

25.11.2017 v 0:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Daniel Tomáš

Pravda bolí

Tak třeba já osobně jsem zastáncem a tradičním uživatelem lži. Nač si kazit život zbytečnou a hloupou pravdou, když si můžeme všechno tak krásně nalhávat a užívat pohody?

24.11.2017 v 8:49 | Karma článku: 22.41 | Přečteno: 1494 | Diskuse

Tereza Špetlíková

Náhled do pekla v druhé světové

„Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.“ Toť citát Edmunda Burkeho, britského politika a filozofa ze začátku 18. století, který stojí na zadní straně obálky debutu Zimní muži Jespera Buggeho Kolda. Po přečtení...

24.11.2017 v 8:08 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 278 | Diskuse

Tereza Lišková

18 věcí, které můžete dělat, když Vánoce klepou na dveře

Očumovat nádherně nazdobené výlohy obchodů plné blikajících světýlek a jiných vánočních cingrlátek, dokud nedostanete epileptický záchvat.​ Třeba.

23.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 305 | Diskuse

Marek Ryšánek

Aby nebylo pozdě.

Dnešní evangelijní podobenství nás již uvádí do tématiky, o které pojednávají oddíly tradičně čtené a vykládané na konci církevního roku. Mluví se v nich o konci našeho pozemského času, posledním soudu.

23.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 218 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 7.33 Průměrná čtenost 292

Tak trochu jiný farář, který se snaží dávat formám obsah, hledat cestu k smysluplnému životu.

Otec 5 dětí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.