Smrti již nebude?

6. 12. 2018 8:00:00
v dnešním čtení ze Zjevení Janova čteme nádherná zaslíbení: Smrti již nebude, ani žalu, ani nářku, ani bolesti. To zaslibuje Boží svědek křesťanům na konci prvního století po Kristu.

Kázání na 4. 11. 2018

Biblická čtení: Izajáš 66, 20 - 23; Zjevení 21, 1 -6a; Jan 11, 32 - 44

v dnešním čtení ze Zjevení Janova čteme nádherná zaslíbení: Smrti již nebude, ani žalu, ani nářku, ani bolesti. To zaslibuje Boží svědek křesťanům na konci prvního století po Kristu.

V té době té smrti, bolesti, žalu, nářku bylo spousta. Křesťané hynuli v bezdůvodném pronásledování. Setkávali se se zvůlí mocných, nenávistí lidí kolem sebe, absurdním podezříváním. Zaslíbený druhý příchod Ježíše Krista, který měl nastolit své království, se nekonal. Co dělat v takovéto situaci? Pane, kde jsi? Proč nezasáhneš? Proč, tak jako tolikrát před tím umírají spravedliví? Proč mlčíš, Pane?

Tyto otázky doléhali i na Jana Presbytera, autora Zjevení Janova. Jemu Bůh dal, aby napsal útěšný spis pro křesťany, na které doléhala beznaděj. Chce jim sdělit, že to co poznali v příběhu života, smrti Ježíše z Nazareta a té jedinečné události, kterou církev nazvala vzkříšení, to vše platí. Bůh bude mezi lidmi, smrti nebude, Bůh setře každou slzu s očí. Co bylo, to pominulo, všechno tvořím nové. A ta slova jsou věrná a pravá. A dodává zvláštní, pro mnohé provokující větu, která může vzbudit víc než co jiného otázky, pochybnosti. Dovoluje si tvrdit, že tato slova se již vyplnila.

Již se vyplnila? Ale jak? Kdy? Vždyť bolesti svévole, utrpení, smrti je stále dost a dost. A dokonce se dá říci, že lidstvo postihují stále nová a nová utrpení v míře, o které se nám ani nesnilo. Lidstvo si připravuje někdy doslova peklo na zemi.

Ano, to vidíme kolem sebe. A nelze se divit, že tolik lidí pochybuje o samotném smyslu existence. Život a svět se jim zdají jako absurdní divadlo, zlý sen, do kterého byli proti své vůli vrženi a marně se z něj snaží probudit. Bylo by laciné, nesmyslné, necitlivé, bezohledné jim beze všeho hlásat - radujte se, je tady nová naděje. Smrti již není. Ne tady platí ono Ježíšovo - plačte s plačícími. Neste s nimi jejich bolest.

A právě tehdy, když se zřekneme velkých laciných slov, frází, kterými ti, kdo si zakládají na svém, domněle jedině pravém náboženství, právě tehdy, právě v té chvíli se plní ona zaslíbení ze Zjevení Janova. Ano právě ve chvíli mlčení, tichého nesení bolesti těch druhých, kdy třeba jen nasloucháme a třeba i nemáme co říci. Právě tehdy se mezi námi uskutečňuje přítomnost Hospodina, který je nazýván láskou. Právě tehdy, třeba i nějakou dobu beze slov, můžeme při vší bolesti a zdánlivé beznaději zakusit - lidskost, láska, dobro - to nemizí. Je možnost žít dál.

Tak se mezi námi uskutečňuje něco nového, krásného, nový druh stvoření. Poznáváme to, co chce Bůh darovat lidem pokorným, vděčným, vnímavým, nesobeckým. Můžeme poznat světlo Boží lásky, která se zasvítila v temnotě velikonoční noci v Jeruzalémě, kdy po té, co opuštěn, nepochopen zemřel ten, kdo byl dokonale sjednocen s Bohem, Ježíš z Nazareta jako poslední zločinec dal Bůh lidstvu poznat, že to co, Krista přivedlo na kříž, to není to nejmocnější.

To světlo v temnotě se mohlo zdát jen jako prchavý záblesk, který temnota znova velice rychle překryje. Všechno by tomu nasvědčovalo. Je toho tolik, co se nás snaží přesvědčit, že ona temnota ten záblesk lásky a naděje opravdu překrývá, že se nám pouze něco zdá.

Ale nemylte se. Není to zdání. Světlo naděje, lásky, i když z nich vidíme někdy jen záblesky je skutečné a nikdy nezhasíná. Nezaniká nic z toho dobrého, co lidé na zemi činí, jejich život pokračuje dál - dědictví obětavosti pro druhé zde na zemi a tajeným způsobem v Bohu.

Pochybujete, ztrácíte naději - Tak jako volali Marie a Marta, sestry Lazarovi Ježíši, můžeme volat k Bohu i my. Nejspíš se nedočkáme takového zázraku, jako bylo vzkříšení Lazara. Bůh ale nám může dát, abychom vyšli ze své beznaděje, pocitu bezvýchodnosti, odvalí onen kámen pochybností. Dá nám zahlédnout jinou realitu a budeme se moci vydat na cestu nového života, který nám zaslibuje.

amen

Autor: Marek Ryšánek | čtvrtek 6.12.2018 8:00 | karma článku: 7.30 | přečteno: 131x

Další články blogera

Marek Ryšánek

Kdo tady vládne - Slavnost Krista krále.

Dnešní neděle je poslední nedělí církevního roku. Má zvláštní název - Krista krále. Hned nás napadá otázka - Co je to za krále? Kde je vidět jeho moc? Vždyť je kolem nás tolik trápení...

13.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 4.99 | Přečteno: 132 | Diskuse

Marek Ryšánek

Když se všechno třese a hroutí.

Dnešní neděle je předposlední nedělí církevního roku. A tak i biblické oddíly, které v této době čteme, nám mají připomenout konečnost času, který je nám tady na zemi vyměřen.

11.12.2018 v 10:58 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 189 | Diskuse

Marek Ryšánek

Ježíšovo kázání v Nazaretě - slavnost ke stému výročí založení republiky.

"státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily". A tyto ideály, kořeny, na kterých byla vybudována naše státnost, které jsou nezastupitelně přítomny v historii našeho národa, si dnes připomínáme...

4.12.2018 v 21:43 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 189 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

David Snítilý

Requiem pro nemilovanou

Pro rodiče je nejhorší když přežijí své děti. Pro některé děti je, ale mnohem horší žít se svými rodiči.

17.12.2018 v 13:18 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 537 | Diskuse

Stanislav Salvet

Hledání nadpozemské inteligence

Odpověď na životní výzvy: Je třeba k nim přistupovat opatrně a uvážlivě. Rozjíždět se pomalu a s rozvahou. Nepřepálit start, ať zbude hodně sil do cílové rovinky.

17.12.2018 v 13:04 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jan Sviták

Hmatatelný důkaz existence Ježíška

Krátká povídka napsaná pro jedno adventní autorské čtení. Takže kakao uvařit, povídku přečíst, třeba v sobě ukrývá trochu svátečního světla.

17.12.2018 v 7:29 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 169 | Diskuse

Pavel Hewlit

Ženský orgasmus (literární pojetí)

Pohled na sex je stále zvláštní, a co je ještě zvláštnější, jeho základní formy jsou stále jako by tabuizované - na rozdíl od jeho tvrdších forem v pornografii. A přitom ty základy jsou tajemné. Tak krásně tajemné.

16.12.2018 v 15:17 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 935 | Diskuse

Iva Doudová

Návštěva až z Prahy / Jak to chodí u Pěnkavů

Že k Pěnkavům přijede návštěva, se postupně od Máni Pěnkavové dovídali všichni sousedé, kolegyně z práce i docela neznámí lidé ve frontě v mlékárně.

16.12.2018 v 13:43 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 319 | Diskuse
Počet článků 170 Celková karma 6.72 Průměrná čtenost 288

Tak trochu jiný farář, který se snaží dávat formám obsah, hledat cestu k smysluplnému životu.

Otec 5 dětí.

Najdete na iDNES.cz