Kam nás vedou mudrci od východu?

7. 01. 2019 13:55:55
v dnešním evangelijním příběhu čteme o mudrcích od východu. Tradice je ztotožnila s králi. Podle těch darů stanovila jejich počet na tři.Tito moudří lidé mi připomínají mnohé dnešní lidi. Mohli bychom je nazvat hledající.

Kázání na 6. ledna 2019

Biblická čtení: Izajáš 60, 1 - 6; Efezským 3, 1 - 12; Matouš 2, 1 - 12

v dnešním evangelijním příběhu čteme o mudrcích od východu. Tradice je ztotožnila s králi. Podle těch darů stanovila jejich počet na tři.

Tito moudří lidé mi připomínají mnohé dnešní lidi. Mohli bychom je nazvat hledající. Přemýšlejí, studují. Zabývají se astrologií, meditací. Když si zajdete do knihkupectví ležícího nejblíže modlitebně, ve které se konají naše bohoslužby, najdete tam tři velké regály. Dva se jmenují duchovní literatura. V nich jsou spisy o esoterice, východních náboženstvích, astrologii a všem možném z duchovní oblasti. Pak je tam jeden regál. Ten se jmenuje náboženství. V něm je křesťanská literatura. Málo lidí kolem nás je ateistů. Je spousta duchovně hledajících lidí.

No a stejně jako ti mudrci i oni přicházejí do společenství církve. A tito lidé a jejich zvídavé otázky přinášejí znepokojení. Přemýšlející lidé vždy přinášeli znepokojení. Jednak u mocných, stejně jako mudrci u Heroda. Ukazovali totiž na jejich pokrytectví, mocichtivosti zkaženost. Mocní tohoto světa velice rádi do svých plánů vždycky zapřahali i náboženství.

Znepokojil se i Jeruzalém. Hrozí mocenský spor. Lidé v Jeruzalémě se mohli i znepokojit z jiného důvodu. Jakože mesiáše, krále hledají z jejich pohledu nečistí pohané. Jak to, že na to nepřišli oni - příslušníci vyvoleného národa. Je jim to nanejvýš podezřelé a nepříjemné. Vidíme tady na jedné straně lidi znalé Písma, věřící ve své vyvolení, kterým ale leccos uchází. Znají je téměř nazpaměť. Neznají ale jeho smysl. Na druhé straně lidi, kteří upřímně, s otevřeným srdcem a myslí hledají. A ti mesiáše najdou. Mesiáše, krále, který je natolik odlišný od představ oněch náboženských expertů.

A tak stejně jako tehdy, tak i dnes na sebe narážejí dvě skupiny lidí. Na jedné straně jsou to lidé upřímně hledající, s otevřenou myslí a srdcem. Ti se často míjejí a dostávají do sporu s lidmi, kteří sice všelicos znají. Je jim ale dobře v jejich představách. Nechávají se manipulovat mocnými, nebo jim třeba i nepokrytě slouží.

Ti upřímně hledající jdou tam, kam jim ukáže informace od Heroda, velekněží a zákoníků. Jdou tam, kam jim ukazuje hlas tradice. Ovšem ta tradice, míří úplně někam jinam, než si její strážci představují. A mudrci, upřímně, otevřeně hledající opravdu nacházejí krále, mesiáše. Ale úplně jiného, než očekávali. Malé dítě chudé rodiny. Jemu obětují to nejcennější. Díky jejich otevřenosti jim Bůh může ukázat, že mají jít zpět jinudy. V tom se skrývá hluboká symbolika. Když se upřímně hledající člověk setká s Bohem, mnění se jeho životní cesta.

Často opakuji citát Chalila Džibrána: „ Hledáš Boha, nemusíš přemýšlet o tajemstvích. Rozhlédni se, najdeš ho, jak si hraje s tvými dětmi. Tady také máme jakoby naznačenou pouť duchovního zrání. Mudrci, hledající lidé jdou napřed k autoritám. Diskutují s učenci, králi. Ti mají informace. Sami je nechápou. Přesto, byť nevědomky, nasměrují učence dobře. K dítěti. A tak i my všelicos zkoumáme, dodržujeme vnější formy, tradice, studujeme. Všechno to ale může být prázdné a zbytečné pokud nepochopíme, kam nás to má směřovat - To dítě, ve kterém se Bůh sklonil ke světu je výmluvným obrazem. Ten obraz sděluje - tvoje děti, tvoje rodina, ti nejbližší, ti jsou nejdůležitější. Jim obětuj zlato, kadidlo, myrhu - to nejcennější co v životě máš - čas, energii, lásku. Vše ostatní má být k tomu prostředkem.

A tak sestry a bratři, dostáváme nevlastně vyvrcholení a potvrzení zvěsti vánoc. Lidstvo se snaží najít Boha. A Bůh lidstvu sděluje - nebojte se, nenamáhejte se, já jsem se stal jedním z vás. A to v podobě dítěte - abyste se mě nebáli. Milujte se a jedni břemena neste a já budu mezi vámi.

Amen

Autor: Marek Ryšánek | pondělí 7.1.2019 13:55 | karma článku: 9.55 | přečteno: 279x

Další články blogera

Marek Ryšánek

Kde hledat Boha? V zástupu bezvýznamných.

jsou za námi vánoce a svátek tří králů. Četli jsme v evangelijních oddílech o tom, jak je už od počátku evangelia ukázáno, že v Ježíši z Nazareta se děje už od počátku něco mimořádného.

15.1.2019 v 19:07 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 201 | Diskuse

Marek Ryšánek

Kdo tady vládne - Slavnost Krista krále.

Dnešní neděle je poslední nedělí církevního roku. Má zvláštní název - Krista krále. Hned nás napadá otázka - Co je to za krále? Kde je vidět jeho moc? Vždyť je kolem nás tolik trápení...

13.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 139 | Diskuse

Marek Ryšánek

Když se všechno třese a hroutí.

Dnešní neděle je předposlední nedělí církevního roku. A tak i biblické oddíly, které v této době čteme, nám mají připomenout konečnost času, který je nám tady na zemi vyměřen.

11.12.2018 v 10:58 | Karma článku: 5.84 | Přečteno: 192 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Milan Vít

Střípky z lázní: až na dno!

Je 11 minut po půlnoci a vypadá to, že jsem přežil. Ale bylo to o chlup: "Vo co de?" Dohromady o nic. Jenom jsem si sáhl na dno svých fyzických sil. A to není vůbec příjemný pocit.

16.1.2019 v 5:30 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 445 | Diskuse

Jan Tomášek

Inspirací Jiří Mahen

Jméno Jiří Mahen je poměrně známé především v Brně. Literát, novinář, ale také rybář. Jeho jméno nese brněnské divadlo a knihovna. Následující listy byly inspirovány jednou z jeho knih.

16.1.2019 v 2:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

David Snítilý

Hokejový táta (povídka)

Kouknu na led a vidím Jágra. Druhého, třetího a čtvrtého v brankářské výstroji. A proti němu s pukem na hokejce startuje Hašek. Je tu taky Plekanec, Pastrňák, Giroux, Ovechkin. A v těch dětských dresech možná budoucí hokejisté.

15.1.2019 v 19:14 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 200 | Diskuse

Marek Ryšánek

Kde hledat Boha? V zástupu bezvýznamných.

jsou za námi vánoce a svátek tří králů. Četli jsme v evangelijních oddílech o tom, jak je už od počátku evangelia ukázáno, že v Ježíši z Nazareta se děje už od počátku něco mimořádného.

15.1.2019 v 19:07 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 201 | Diskuse

Pavel Hewlit

Něco o básničkách, básnících a starých časech (pro paní Mirku P.)

Bavili jsme se s paní Mirkou o jiných časech, o básních, o upřímnosti, o tom, jak si lidé stěžují, jak neposlouchají, a když poslouchají, tak jen aby třeba pak nadávali a stěžovali si ještě víc. A mě napadlo tohle:

15.1.2019 v 10:27 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 172 Celková karma 8.04 Průměrná čtenost 288

Tak trochu jiný farář, který se snaží dávat formám obsah, hledat cestu k smysluplnému životu.

Otec 5 dětí.

Najdete na iDNES.cz