Co mám činit, abych dosáhl věčného života?

20. 08. 2019 13:25:58
Přijde teolog, zákoník a snaží se vést diskusi rádoby na úrovni. Říká: „Co mám činit, abych dosáhl věčného života.“ A tak to často bývá. Lidé často vedou zdánlivě velmi vážné, ve skutečnosti ale bezobsažné diskuse.

Kázání na 14. 7. 2019

Biblická čtení: Deuteronomium 30,9–14; Koloským 1,1–14; Lukáš 10,25–37

Někdy říkám, když někdo volí příliš komplikovaná řešení – zas jeden, co se řídí zásadou: „ Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě.“ Snahu věci komplikovat kvůli zdání vlastní důležitosti vidíme i v dnešním evangelijním příběhu.

Přijde teolog, zákoník a snaží se vést diskusi rádoby na úrovni. Říká: „Co mám činit, abych dosáhl věčného života.“ A tak to často bývá. Lidé často vedou zdánlivě velmi vážné, ve skutečnosti ale bezobsažné diskuse. Dělají to proto, aby unikli skutečné realitě, ve které je potřeba konat věci, které jsou nám třeba nepříjemné. Ježíš si ale na učené diskuse nepotrpí. Zákoníka do reality rychle vrací. Říká mu vlastně: „Je to přece prosté – Miluj Boha a to se projeví tak, že budeš milovat svého bližního.“

No jenže ono to jde zkomplikovat ještě víc. A tak se zákoník snaží dělat ze sebe ještě důležitějšího. Ptá se dál – kdo je můj bližní – komu se mám věnovat abych svoji důstojnost, svůj drahocenný čas nevyplýtval na někoho, kdo si to nezaslouží. A tak Ježíš pokračuje v diskusi. Ale úplně jinak, ne by si to zákoník představoval.

Vypráví příběh. Byl přepaden člověk. Nepomohli mu ani kněz, ani levita, ti kteří by měli být příkladem. Zraněného se ujal Samařan, podle tehdejších židů odpadlík, kacíř, někdo v té době pro žida nejhorší, s kým se tehdejší židé nestýkali. A Ježíš se ptá: „ Kdo se zachoval jako bližní?“ A když zákoník odpoví, že Samařan, vyzve ho, aby jednal také tak.

Ježíš zákoníkovi a nám všem sděluje – chceš dosáhnout života věčného. Je to prosté. Dělej, co je potřeba. Tím tvoříš něco dobrého, co zůstává, co je věčné. Žij v přítomnosti a dělej teď, co vidíš, že lidé kolem tebe potřebují – pomoct, vyslechnout, poradit. Teď žijeme život věčný. Teď když děláme, co je potřeba. A dá se říci, že jej promarňujeme, pokud se zabýváme nějakými planými spekulacemi. O věčném životě se prostě rozhoduje teď a tady, tím, jak současnost prožijeme. Jeho prožití bude dané, už to nebude možno změnit. Bude to rozhodnuto pro věčnost.

Velice oslovující jsou v této souvislosti Ježíšova slova z předchozích veršů evangelia: „Velebím tě, Otče, Pane nebes i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými, a zjevil jsi je maličkým. Ano, Otče, tak se ti zlíbilo.“ Mám tu zkušenost, že prostí lidé, malé děti jsou moc rádi, kdy mohou pomoci, potěšit, udělat někomu radost. Pokud ovšem nejsou traumatizováni dlouhodobým působením zla.

„Jdi a jednej také tak“, to je velice prosté. Velice prosté, ale ne snadné. Je mnohem snadnější vést diskuse o věčném životě, o teologii, výkladu bible. Lidé hledají pravdu, různé církve a náboženství se spolu sváří kvůli věcem, jejich podstatu třeba ani pořádně neznají.

Hádají se o věci, jejichž podstatu zde na zemi nevysledujeme, jsou nad možnosti našeho poznání. Jedinou možností jak ovlivnit věčnost, jak zachránit svůj život je konat teď a tady. A vše ostatní, teologie, zbožnost to nás má naučit žít teď a tady. Teď a tady žijeme věčný život. A modlitba, vztah s Bohem nám mají pomoci, abychom to pochopili. Máme se zbavit všech úzkostí, strachů, komplexů, vracení se ke zranění z minulosti a strachu z budoucnosti, toho co nám brání být bližními lidem kolem nás. Vede nás to k vědomí nezasloužené milosti a lásky. To nám umožní jednat jako bližní s lidmi kolem nás, i když jsou nám všelijak nesympatičtí, nepříjemní.

Jeden symbolický výklad tohoto podobenství dosazuje za milosrdného samaritána samotného Krista. V něm se k nám Bůh sklání, k nám všelijak zraněným, padajícím pod vší tím, co nás v životě potkává. Bůh nás bere na ruce a sděluje nám: „ i když si tě ostatní nevšímají, i když tě ignorují ti, kdo by to měli sloužit a selhávají v tom, stejně jako ten kněz a levita, já se tě nezřeknu a pomohu ti. Však i Kristus skončil v tehdejší společnosti jako samařan – heretik odpadlík.

Jdi a jednej také tak - nic jiného nemá smysl. Pros Boha, aby ti pomohl zbavit se všeho, co ti v tom brání. Tak se do naší časnosti může vlomit království nebeské

Amen

Autor: Marek Ryšánek | úterý 20.8.2019 13:25 | karma článku: 6.09 | přečteno: 170x

Další články blogera

Marek Ryšánek

O posedlosti.

V dnešním evangelijním oddíle čteme o posedlém člověku. To je leckdy oblíbené téma - posedlost, démoni. Často se mě lidé, kteří berou víru a náboženství jen jakousi zajímavost, na toto téma ptají.

28.6.2019 v 10:40 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 194 | Diskuse

Marek Ryšánek

Boží trojice -pozvání k následování.

Nedávno jsem četl v jedné knize jeden důležitý citát, který je klíčový pro veškerý duchovní život, pro naši víru v Boha: „Pokud si myslíš, že jsi něco opravdu pochopil, buď si jistý, že to určitě není Bůh.“

21.6.2019 v 15:00 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 155 | Diskuse

Marek Ryšánek

Svatodušní neděle - Poselství letnic.

Slavíte rádi narozeniny? Tak dnes se jedné takové narozeninové oslavy právě účastníte. Dnes si připomínáme, proč a jak vlastně vznikla církev. Slavíme narozeniny církve. Připomínáme si zvláštní, převratné události.

19.6.2019 v 18:35 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 268 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Sloni vycházejí z pralesa... /povídka/

Slon se svým slůnětem se stal nechtíc svědkem doby, doby plné zvratů, nadějí, zklamaných nadějí, radovánek i lidských dramat... Zaujímal polohu statisty, vstřebával ovšem každou událost, která kolem něho jeho džunglí přešla.

18.9.2019 v 17:33 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 94 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

Opravdu to chceme ?

Jsem rád ,že jsme členy EU ,že i u nás začala demokracie a udělám vše proto ,aby tomu zůstalo .A i když mi je smutno ,že společnost rozdělena ,že poslouchá populisty.

18.9.2019 v 9:16 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 567 | Diskuse

Jiří Strádal

Kdo to má pořád snášet? (povídka)

"Hezký den a nashledanou, paní inženýrko!" "Hezký den," odpověděla recepčnímu a protáhla se otáčecími dveřmi. Hezký den, pomyslela si, když se octla venku před firmou. Uff. To tedy byl hezký den...

18.9.2019 v 6:41 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 378 | Diskuse

Milan Vít

O Jarušce

'Déja-vu' - pocit opakovaného děje. U mě už 'déžaví' na druhou. Proč? Protože již potřetí začínám povídku stejně: hraním piškvorek online (na počítači). A to nejsem gambler. Jsou dny, týdny i měsíce, kdy mě hrát nenapadne...

18.9.2019 v 5:36 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 169 | Diskuse

Jiří Turner

Hárá pes (Vl)Asta

Doufám, že se tento blog k Vlastimilovi Harapesovi nedostane, a pokud by se to snad náhodou stalo, nebude to vnímat jako nactiutrhání. Konečně není v tomto příběhu nic proti němu a vlastně vůbec nic proti nikomu.

15.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 248 | Diskuse
Počet článků 188 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 285

Tak trochu jiný farář, který se snaží dávat formám obsah, hledat cestu k smysluplnému životu.

Otec 5 dětí.

Najdete na iDNES.cz